مردی که ظروف منبت کاری اصفهان را به سمت رئیس جمهور پرت کرد دستگیر شد

باید گفت ظروف منبت کاری اصفهان یکی از هنرهای خیمه‌کاری ایرانی است که در آن سطح اشیاء چوبی یا فلزی را با قطعات چوب، استخوان و برش فلز در اشکال و طرح‌های مختلف تزیین می‌کنند.

مواد مورد استفاده در این کاردستی می تواند طلا، نقره، برنج، آلومینیوم و سیم تابیده باشد. انواع ظروف منبت کاری اصفهان و کیفیت آنها با اندازه و طرح های هندسی شناخته می شوند. قطعات کوچکتر باعث ارزش بالاتر اثر هنری می شود.

این کاردستی شامل تولید الگوهای پوسته پوسته (عموماً ستاره ای شکل)، با چوب های نازک چوب (آبنوس، ساج، زیزیفوس، پرتقال، گل رز)، برنج (برای قطعات طلایی)، استخوان شتر (قطعات سفید) است.

ظروف

از عاج، طلا یا نقره نیز می توان برای اشیاء مجموعه استفاده کرد. این میله‌ها در تیرهای مثلثی مونتاژ می‌شوند، به ترتیبی دقیق مونتاژ و چسبانده می‌شوند تا یک نقش هندسی مانند یک ستاره شش شاخه که در یک شش ضلعی قرار دارد ایجاد کنند.

گاهی اوقات، سیلندرها را به استوانه‌های کوتاه‌تری برش می‌دهند و سپس بین دو صفحه چوبی فشرده و خشک می‌کنند، قبل از اینکه برای آخرین بار برش داده شوند، در ترانشه‌هایی به عرض 1 میلی‌متر. این قسمت ها قبل از اتمام لاک آماده آبکاری و چسباندن روی شی مورد نظر برای تزئین هستند.

تراشه همچنین می تواند با حرارت دادن نرم شود تا دور اجسام پیچیده شود. بسیاری از اشیاء را می توان به این روش تزئین کرد، از جمله جعبه جواهرات، صفحه شطرنج، لوله، میز، قاب یا آلات موسیقی طراحی خیاطی بسیار پیچیده است.

در هر سانتی متر مکعب فضا، تقریباً 250 قطعه فلز، استخوان، عاج و چوب در کنار هم قرار گرفته اند. این هنر تا حدودی از دیرباز در ایران وجود داشته است.

ظروف منبت کاری اصفهان در دوره صفویه اهمیت خاصی پیدا کرد، زیرا هنرمندان از این هنر در در، پنجره، قاب آینه، جعبه قرآن، قلمدان و قلمدان، فانوس و مقبره استفاده می کردند.