خوردن انجیر خشک و لاغری شدید بانوان افغانی مسبب اعلام ممنوعیت این محصول توسط طالبان شد

انجیر یکی از میوه‌های تابستانی است که در حوضه مدیترانه پخش می‌شود و با وجود فوایدی که میوه‌های تازه برای سلامتی دارند، میوه‌های خشک آن فواید زیادی دارد که از اهمیت کمتری برخوردار نیست.

باید گفت انجیر خشک و لاغری رابطه تنگاتنگی با یک دیگر دارند این نوع خشکبار به انجیرهایی گفته می شود که در معرض حرارت قرار گرفته اند تا بدون افزودن شکر از آن آب بیرون بیاورند و این باعث می شود ارزش غذایی آن بالاتر از انجیر تازه باشد.

از آنجایی که جیره غذایی معادل حدود دو دانه خشک است، در حالی که معادل حدوداً 4 دانه انجیر تازه است. انجیر را یا مستقیماً در آفتاب خشک می‌کنند یا در معرض حرارت زیاد قرار می‌گیرند تا آب آن تخلیه شود و در نتیجه یک میان‌وعده سالم و غنی از فیبر به دست می‌آید.

انجیر خشک

انجیر حاوی بسیاری از مواد مغذی است که برای سلامتی مفید است، زیرا حاوی موارد زیر است: پروتئین، کربوهیدرات ها، کلسیم، ویتامین K، پتاسیم، اهن، منیزیم انجیر خشک همچنین حاوی بالاترین میزان فیبر در مقایسه با سایر میوه ها است، علاوه بر این حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است که ایمنی را تقویت می کند. وجه تمایز انجیر خشک این است که کالری کمی دارد و تقریباً بدون چربی است.

انجیر 11.2-15.7 درصد از مقدار توصیه شده روزانه فیبر را بسته به سن و جنسیت به بدن می رساند که آن را به یک درمان موثر برای یبوست، به ویژه در افراد مسن و بسیاری از افرادی که داروهای زیادی مصرف می کنند که ممکن است با برخی از آنها تداخل داشته باشد، تبدیل می کند.

انجیر سرشار از ویتامین‌های زیادی است (برخی ویتامین‌های B1، B2، B3، B6، کولین، اسید پانتوتنیک، اسید فولیک و ویتامین‌های C، A، K و E).

انجیر یکی از غنی‌ترین میوه‌های خشک از نظر مواد معدنی مانند پتاسیم است که آن را دوست‌داشتنی می‌کند و کار قلب را تنظیم می‌کند، زیرا یک وعده آن معادل 5.8 درصد از مقدار توصیه شده روزانه کلسیم را به ما می‌رساند. حاوی مقدار کمی سدیم است که آن را برای بیماران مبتلا به فشار مناسب می کند.