آتش زدن قابلمه استیل پارس خزر موجب کوچ دسته جمعی پرندگان شد

باید این موضوع را بدانید که این یک تصور اشتباه رایج است که ماهی تابه های قابلمه استیل پارس خزر فلزات را به غذای شما نمی ریزند. استیل ضد زنگ آلیاژی است، فلزی که از ترکیب چند فلز ساخته می شود. استیل ضد زنگ به ترتیب از آهن (Fe)، کروم (Cr)، نیکل (Ni) و کربن (C) تشکیل شده است.

وقتی صحبت از ظروف آشپزی به میان می‌آید، تولیدکنندگان از سه درجه استیل ضد زنگ استفاده می‌کنند، اما چیزی که تقریباً در همه تابه‌ها و قابلمه‌ها می‌بینید استیل 18/10 است که حاوی 18٪ کروم و 10٪ نیکل است. کروم و نیکل به تابه شما درخشندگی می دهد و از آن در برابر خوردگی محافظت می کند.

یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که فولاد ضد زنگ کروم و نیکل را در طول پخت و پز وارد غذاهای شما می کند:

قابلمه

محققان می‌گویند: «ظروف استیل می‌تواند منبع نادیده گرفته‌ای از نیکل و کروم باشد، جایی که سهم آن به درجه فولاد ضد زنگ، زمان پخت و استفاده از ظروف غذاخوری بستگی دارد.»

محققان که در دپارتمان سم شناسی محیطی و مولکولی دانشگاه ایالتی اورگان کار می کردند، دریافتند که تابه های فولادی ضد زنگ بیشترین مقدار کروم و نیکل را در شش استفاده اول خود شسته و پس از آن به نظر می رسید که تثبیت می شوند.

با این حال، این تثبیت به هیچ وجه به این معنی نبود که شستشوی بعدی اتفاق نیفتد. شسته شدن فلزات با چرخه‌های پخت متوالی کاهش می‌یابد و پس از ششمین چرخه پخت تثبیت می‌شود، اگرچه سهم فلزات قابل توجهی در غذاها مشاهده شد.

مانند چدن و فولاد کربن، غذاهای اسیدی مانند آنهایی که حاوی گوجه فرنگی، لیمو، لیمو ترش، سرکه و شراب هستند. بیشترین واکنش را به سطح لخت دارند. هر چه زمان پخت و پز طولانی تر باشد، مقدار فلزات شسته شده بیشتر می شود.